На въпросите на bio.bg отговаря Гергана Ненчева от Балкан Биосерт ООД, първата българска организация за био сертифициране.
Кое е най-точното описание на това, с което се занимавате в момента?
Управление на орган за контрол и биологична сертификация на земеделска продукция и храни.
Как протича един типичен за вас ден?
Преглед на планираните инспекции за седмицата, контакти с партньори на организацията и клиенти, финансов мониторинг, евентуално – инспекции на оператори, тъй като съм и инспектор.
Кои са клиентите ви?
Селскостопански производители, пчелари, животновъдни стопанства, фирми, занимаващи се със събиране на диворастящи растения, преработватели, търговци на биопродукция от цяла България и Македония.
Кое е най-важното предимство на биопродуктите?
По мое мнение няма едно най-важно предимство, мога да посоча комплексни предимства – природосъобразен начин на производство, проследяемост, контрол върху цялата верига до достигане до краен потребител и други.
Защо са важни принципите в биопроизводството?
Самото изброяване на принципите дава представа за важността им: производство в пълна хармония с околната среда, опазване и дори увеличаване на почвеното плодородие, спазване на равновесието между хора, животни и растителен свят, максимално слаба интервенция върху суровините при преработката им в крайни продукти, абсолютна недопустимост на ГМО и/или техни производни и т.н.
Кое е най-голямото ви постижение досега?
Балкан Биосерт е сертифициращият орган с най-голям брой клиенти в България и Македония, пионер във въвеждането на биологичната сертификация в страната, активно участва в разработването на Националния план за развитие на биологичното земеделие на България и на Македония, ползва се с много добро име сред утвърдени западно-европейски сертифициращи организации като ЕКОСЕРТ иSoil Association.
Какво в работата ви доставя най-голямо удоволствие?
Лесно е да се разбере – това е работа с ясна кауза, всеки един клиент е и още една малка част съхранена природа. В тази връзка значителното нарастване на интереса към биологично производство и сертификация е изключително вълнуващ.
Кое е най-трудното във вашия бизнес?
Все още много слабо държавно участие в биоземеделието, слаб контрол върху фалшивите «био-продукти» от страна на държавните органи, ниска информираност на потребителите за биопродуктите и смисъла на сертификацията им, липсата на финансово подпомагане за биопроизводителите.
Какви опасности виждате пред вашия бизнес?
Контролни органи с негативна репутация, които ще увредят името и работата на утвърдените сертифициращи органи в България, занижения държавен контрол върху работата на контролните органи, толерирането на разпространение на ГМО в страната.
Кой е най-важният урок, който сте научили до този момент?
Биопроизводството е философия, в която трябва да бъдат в отлично взаимодействие държавата, производителите и потребителите. Тогава се получават впечатляващи резултати, като тези на Германия и Англия.
Как може да бъде развит биопазарът?
Тук е трудно да се даде рецепта или отговор с няколко думи, това е тема за мащабни планове. Все пак механизмите на този пазар не се различават от тези на пазара на конвенционални продукти, тоест може да се прилагат същите механизми и да доведат до същия ефект.
Кои други биобрандове уважавате?
Поради естеството на моята работа не мога да посоча една предпочитана марка биопродукти, дори бих се радвала на по-голямо разнообразие от такива марки на нашия пазар.
Оттук накъде? Как виждате бъдещето на вашия бизнес?
Имам оптимистична нагласа, която досега се оправдава. Това е поле за развитие, което ще се разраства изключително бързо в близко бъдеще и ще е изцяло в плюс на страната и на потребителите.