На неравни интервали нутриционистите из белия свят вадят ново 20 за това как точно трябва да се храним, за да бъдем оптимално добре – и психически, и физически аспектно. Често и си противоречат. Но пък ето нещата, за които всички са съгласни:
Закуска
Несъмнено стартът на деня трябва да бъде с балансирано ядене за закуска – активира метаболизма и ти дава енергия за бройни и безбройни предизвикателства пред и зад входната ти врата.
Без джънк
Дори и с регистрираните напъни на веригите да предлагат все повече „здравословни менюта“, вземи си салата от другаде.
Истинска храна
Ако се върнем на закуската, нека не е готов продукт от супермаркета – пропусни преработените съставки и си направи собствена смесица от ядки, сушени или пресни плодове… По-добре да ядем храни с малко повече калории, отколкото пакетче зеленчуков чипс с нулева хранителна стойност и блъскан с Е-та.
Гладът е най-добрият съветник
Вслушвай се в тялото си, то ще ти каже от какво се нуждае. Яж, когато ти се яде, но в разумни количества, без да се претъпкваш.
Повече зеленчуци
В чинийката ти винаги може да се намери място за зеленчуци – в колкото повече цветове, толкова по-добре.
Хидратацията е важна
Тялото ти е основно H2O, ясно ти е. Затова, най-добрият начин да го поддържаш хидратирано, е да пиеш вода през целия ден, на малки глътки, така поддържаш флуидния баланс оптимално.
Не пропускай хранене
Ако в желанието за фин силует прескочиш ядене, метаболизмът се забавя и си причиняваш зверско огладняване по-късно през деня, което пък обикновено води до натъпкване или неразумен избор на храна.
Похапвай си
Ако между основите хранения имаш повече от 5 часа, осигури си дребни закуски в интервала. Така ще имаш достатъчно енергия и ще се предпазиш от прекомерно тъпчене на следващото ядене.
Избягвай газираните напитки
Съдържанието на захар в тях е умопомрачително.
Глези си се
Така, де, стига в основната част от времето да ядеш здравословно, няма нищо чаааак толкова лошо понякога да се отдадеш на някое малко лакомство. Наслади му се и на следващото хранене се върни към балансирания режим – важното е да правиш най-доброто, което можеш, но без да се подлагаш на нечовешки рестрикции.
—
Фотография: Александра Раймонди